Технологія вирощування помідорів | 4 Сезони

 
 
 

Томати

Технологія вирощування гібридів і сортів помідорів для свіжого ринку



Попередня підготовка грунту

Помідори можна вирощувати на різних грунтах. Небажані для помідорів запливаючі грунту зі слабкою аерацією. Для помідорів оптимальним pH є 6-6,5, якщо pH грунти нижче 5,5 коренева система розвивається слабо і зростає загроза розвитку вершинної гнилизни. З асортименту Нунемс краще всього переносять засоленість помідори Ленор F1 і Скіф F1.

Найкращими попередниками помідорів є огірки, цибуля, капуста, зернові культури і багаторічні трави. Небажано вирощувати помідори після картоплі, перцю, баклажанів, а також розміщувати цю культуру на сусідньому з картоплею полі. Повертати помідори на колишнє місце (а також на місце вирощування інших пасльонових) можна не раніше ніж через 3-4 роки.

Підготовка грунту зводиться до осінньої оранки на глибину 27-30 см і культивації з боронуванням весною. Перед висадкою розсади проводять передпосадкової культивацію.

Вирощування розсади

Помідори вирощують двома способами - розсадним і безрассадним. Розсаду вирощують з пікіруванням (насіння висівають в «ящики» з подальшим пікіруванням) або без нього (насіння висівають в касети). Посів насіння проводять з розрахунком термінів висадки і віку вирощуваної розсади. Субстрат повинен бути підготовлений (і политий) за кілька днів до посіву. Висів насіння проводять на глибину 1 см. Оптимальна температура проростання насіння становит 25-27°С температура не повинна опускатися до 13-15°С і підніматися до 42°С - це біологічні мінімум і максимум для проростання. Після появи сходів температуру повітря на 5-6 днів знижують до 10-12°С для загартовування розсади, яке підвищує стійкість до хвороб. Потім температуру піднімають до 24°С вдень і 19-20°С вночі.

Пікіровку виробляють на стадії сім'ядольних листочків. При цьому прищипують центральний корінь, в результаті чого ми маємо більш розвинену кореневу систему. Потрібно стежити за станом кореня, і не допускати, щоб він був загнутий вгору. Безпосередньо після пікіровки виробляють полив теплою водою (+25 ... +27°С). Далі сіянці захищають від прямих сонячних променів протягом 2-3 днів. За 1 тиждень до пересаджування розсади у відкритий грунт, її підгодовують фосфорно-калійними добривами.

Розсада помідорів висаджується на постійне місце, коли мине загроза травневих заморозків (як правило, це 1-10 травня). Розсада повинна мати добре розвинений стебло з 6-8 листям. Частина гібридів, наприклад Скіф F1 і Отранто F1 можна висаджувати вже з квітучою перша кисть. Застосування агроволокна дозволяє висаджувати помідори в відкриттів грунт на 3-5 тижнів раніше.

Помідори для свіжого ринку зазвичай вирощують однорядним способом (наприклад 140-40см=18 тис. рослин на га). Проте можливі й дворядні схеми (наприклад 170 + 40-40см=24 тис. рослин на га). Збільшення густоти стояння понад рекомендованої не підвищує врожайність, а призводить до мельчанія плодів і поблема із захворюваннями.

Боротьба з бур'янами

Наявність на полі бур'янів не тільки створює конкуренцію помідорам за світло, вологу та поживні елементи, а й створює сприятливе середовище для розвитку хвороб. Захист від бур'янів здійснюється або за допомогою агротехнічних прийомів (в т.ч. і ручних прополок), або ж ви можете купити гербіциди нашому магазині.

Формування

При вирощуванні без підв'язки ми не рекомендуємо витрачати час на пасинкування. При вирощуванні на шпалері, на підв'язці або на кілках форміровку ранніх Гібридів Скіф F1, Шеді Леді F1, Отранто F1 виробляють в 1 стебло. Для цього над 3-м суцвіттям залишають пасинок заміщення. Верхівку прищипують, залишаючи над останнім суцвіттям 2-3 листа. Після зав'язування 2-3 кистей процедуру слід повторити На Отранто F1 можна також залишати другий пасинок (перед 1-й кистю) - його прищипують через 2 листа після другої зав'язі. Гібриди Орко F1, Мурільо F1 формують в 2-3 стебла (що дозволяє отримати більш високий урожай цих гібридів, але знижує ранньостиглість).

Добрива

Органічні добрива краще вносити під попередник в нормі 30-40 т / га свіжого гною, це оптимізує використання поживних речовин. Мінеральні добрива необхідно вносити на підставі загального агрохімічного аналізу грунту. В якості рекомендації норми можуть бути наступними: N 100-120 P2О5 100-110 K2О 170-190 кг Д.В / га. Фосфорні і калійні добрива вносять у повній дозі під оранку з осені. Азотні добрива - у кілька етапів (в основному в 3-4). Перший етап - навесні, безпосередньо перед посадкою розсади. Другий - у фазі зав'язування плодів. Третій (четвертий) - через 3-5 тижнів від попереднього. При використанні крапельного зрошення загальний норми внесення добрив поділяються на щоденну підгодівлю, що підвищує раціональне їх використання.

Полив

Рослини помідора у відкритому грунті споживають за сезон від 2000-6000 до 10000 м3 води і ця кількість залежить від вологості і температури повітря, типу грунтів і планованої врожайності. Тому при наявності крапельного зрошення основним критерієм норми поливу буде забезпечення оптимальної вологості грунту (75-85%). Якщо проводиться полив дощуванням або по борознах, як правило потрібно зробити від 4 до 8 поливів з нормами 600-800 м.кв./га. Гібрид Скіф F1 вимагає помірного поливу, Шеді Леді F1 - більш інтенсивного на початку вегетації (особливо в поєднанні з азотними підгодівлями).

Захист від хвороб та шкідників

Найбільш небезпечними шкідниками помідорів є совки. Проти неї застосовують такі інсектициди.

Найбільш небезпечне захворювання помідорів - бура плямистість або фітофтороз. Проти них використовують фунгіциди. Одним з найбільш шкідливих вірусних захворювань є столбур. Це захворювання, поширюється тільки цикадки. Заходи боротьби. Агротехнічні заходи: ранні терміни висадки розсади, систематичні поливи, ліквідація вогнищ столбура, а також бур'янів. Боротьба з цикадки - переносниками вірусу столбура. Для боротьби з хворобами, бур'янами та шкідниками використовуйте препарати, зареєстровані в вашому регіоні. Щоб отримати більш детальну консультацію по препаратах звертайтеся до фахівців із засобів захисту рослин.

Збір врожаю

Плоди помідорів для свіжого ринку збирають вибірково, у міру дозрівання. Зазвичай за сезон роблять 4-5 прибирань (в залежності від періоду вегетації). Для реалізації плоди прибирають у рожевій стадії стиглості. Для транспортування плодів помідорів на далекі відстані необхідно враховувати сортові особливості. Для цих цілей добре підходять сорти та гібриди, плоди яких є досить щільні для цих цілей (наприклад, Шеді Леді F1), або тих які мають ген лежкості (наприклад, Орко F1 і Ленор F1).


Технологія вирощування гібридів і сортів помідора промислового



Підготовка грунту та добрива

Для помідорів найбільш відповідними є легкі за механічним складом грунту з вмістом гумусу вище 2%. Оптимальним є pH 6-7. Небажані для помідорів грунту запливаючі, зі слабкою аерацією.

Підготовка грунту полягає в зяблевої оранки на глибину 22-27 см восени і в культивації з боронуванням - ранньою весною. Ще одну культивацію проводять безпосередньо перед висадкою розсади або посівом.

Органічні добрива краще вносити під попередник в нормі 30-40 т / га свіжого гною, це оптимізує використання поживних речовин. Мінеральні добрива необхідно вносити на підставі загального агрохімічного аналізу грунту. Фосфорні і калійні добрива вносять в дозі P2О5 100-110 K2О 170-190 кг Д.В. / Га під оранку з осені. Азотні добрива необхідно вносити з весни і протягом всієї вегетації у декілька етапів (в основному в 3-4). При цьому кількість азоту на один га повинна бути в межах N 100-120 кг д.р. При добриві необхідно звернути увагу на кількість кальцію. Якщо його не досить, або він в не доступному стані те рослини підгодовують з мінеральними добривами з високим вмістом Са.

Вирощування розсади

Помідори промислові вирощують через розсаду, або посівом у відкритий грунт. При вирощуванні помідорів через розсаду посів насіння проводять з розрахунком термінів висадки і віку розсади. При цьому кількість насіння збільшують на 10-15%. Розсаду вирощують без пікірування в касетах. Субстрат повинен бути підготовлений (і политий) за кілька днів до посіву, щоб він міг добре улежатся. Після посіву насіння прикривають піском або вермикуліту, для підтримки оптимальної вологості. Оптимальна температура проростання насіння становит 25-27 ° С. Вона не повинна опускатися нижче 13-15 ° С і підніматися вище 42 ° С - це біологічні мінімум і максимум для проростання. Сходи з'являються на 7-10 день. Після проростання сіянці температуру повітря на кілька днів знижують до 10-12 ° С для загартовування розсади, яке підвищує стійкість до хвороб. Далі температуру піднімають до 24 ° С вдень і 19-20 ° С вночі.

Посадка розсади / посів насіння

Посадку помідорів виробляють, коли мине загроза травневих заморозків (1-10 травня степ України, 20-25 травня північ). При посадці особливу увагу приділяється стану кореневої системи, необхідно максимально зберегти її цілісність. Посів насіння проводиться сівалками точного висіву на глибину 1-2 см. Сходи отримують на 8-14 день. У степовій зоні 15-20 квітня і на днів 10-15 днів пізніше на півночі. Посіви краще накочують, для кращого проростання насіння.

Схеми посадки / посіву залежать від сили росту, а також інших особливостей гібриду, умов поливу, а також способів вирощування рослин. Наприклад: 120 + 60 х 35 см (31,7 тис. раст./га), 70 х 35 см (40,8 тис. раст./га), 90 +50 х 30 см (47,6 тис. раст./га).

В залежності від площі посадку роблять за допомогою рассадопосадочной техніки, або вручну. Для цих цілей в основному використовують причіпні агрегати як вітчизняного, так і іноземного виробництва. Після посадки рослини обов'язково поливають. Полив може здійснюватися безпосередньо при посадці, або після неї. Але не в якому разі не можна допускати підсихання і в'янення рослин. Поливна норма води повинна становити не менше 0,5 л / раст. Через 3-4 дні роблять підсадку випали рослин і повторюють полив.

Полив

У районах недостатнього зволоження помідор поливають до 6-9 разів за сезон поливної нормою 400-500 м2/га. Також обов'язковим є полив розсади після посадки (0,5-1 л/рослина). помідор добре розвивається і плодоносить при достатньому наявності грунтової вологи і низької відносної вологості повітря, тому застосування крапельного зрошення дозволяє отримати значні врожаї на цій культурі, особливо на інтенсивних гібридах типу Солероссо F1, Класік F1 і ін

Догляд за рослинами

Догляд за помідорами полягає в розпушуванні грунту, а також у боротьбі з бур'янами, хворобами, шкідниками.

Розпушування міжрядь дозволяє поліпшити аерацію грунту (повітряний режим грунту). Як правило, розпушування грунту збігаються з обробками проти бур'янів. Наявність на полі бур'янів не тільки створює конкуренцію помідорам за світло, вологу та поживні елементи, а й створює сприятливе середовище для розвитку хвороб. Захист від бур'янів здійснюється або за допомогою агротехнічних прийомів (в т.ч. і ручних прополок), або за допомогою гербіцидів.


Технологія вирощування гібридів і сортів індетермінантного помідора



Грунт

Індетермінантні помідори, це сорти що відрізняються необмеженим ростом. Це високорослі рослини. Суцвіття утворюється приблизно після 10 листа. Зазвичай вони пізньостиглі, поступово віддають урожай до морозів. Формують кущ в 1-2 стебла шляхом пасинкування на самому початку зростання.Грунт, який буде використано для індетермінантних помідорів, починають готувати з осені. Для поліпшення структури грунту можна вносити органічні добрива, солому або торф. Рекомендується також використовувати сидерати (зелене добриво) з подальшим їх закладенням в грунт. Оранку потрібно проводити на глибину 30-40 см, рН 6,0-6,5.

Вирощування розсади

Процес вирощування починається з висіву насіння в ящики наповнені грунтовою сумішшю. Перед посівом грунт удобрюють і роблять маркування через 5 см на глибину 1 см і насіння розкладають через 1 см. Можна вирощувати розсаду без пікірування сіянців, при цьому насіння висівають безпосередньо в горщики. Оптимальна температура після посіву насіння і при появі сходів - 24-26°С. Після розкриття сім'ядоль температуру знижують до 18-20°С вдень і до 15-16°С вночі. Через 7-10 днів температуру підвищують до 20-22°С в сонячну погоду, 18-19°С в похмуру і до 17-18°С вночі. Пікіровка починається при появі першого справжнього листочка. Діаметр горщиків - 8-10 см. Пересаджені сіянці поливають теплою водою і затінюють на 2 дні. Після появи першої кисті в бутонах температуру знижують вдень до 18-20 ° С, вночі до 16 ° С. Оптимальна температура грунту 18-20 ° С. За 10 днів до посадки поливи різко скорочують, одночасно знижуючи температуру, що добре сприяє гартуванню рослин. Загущеності і затінення стебел веде до швидкого зростання у висоту, що негативно позначається на якості розсади. Світло повинне потрапляти не тільки на листя, а й на стебла. Суцвіття, сформовані в таких умовах, мають невелику кількість квіток, які майже не зав'язують плодів.

Вік розсади залежить від розміру горщиків, періоду вирощування, умов вирощування і складає 8-10 тижнів. Після пікіровки відстань між рослинами повинна бути таким, щоб листя не перекривали один одного. Коли розсада буде у фазі 8-11 справжніх листів, її висаджують на постійне місце. При виборі схеми посадки, як показує досвід, краще дотримуватися рекомендованої густини 2-2,5 рослини на м.кв. (по дворядною схемою 70 +50Х80-90 см, або однорядною 60-70Х80 см), а загущена посадка не дає додаткових переваг.

Догляд за рослинами

Оптимальний температурний режим повітря під час вегетації - 16-28°С. Температура грунту: влітку: 20-23°С, взимку: 16-18°С. Оптимальна різниця між денною та нічною температурами складає 6-8 ° С. Якщо розвиток рослини сповільнюється - підвищують нічну температуру, що сприяє посиленому приросту біомаси. Оптимальна довжина дня для помідора становить 14-16 годин. У період вегетації зниження температури до 13-15 ° С призводить до обпадання зав'язі, нерозкриття бутонів. При температурі +10 ° С припиняється ріст, при -0,5 ° С гинуть квітки і плоди. При температурі +30 ° С відбувається стерилізація пилку. Для поліпшення зав'язування плодів, квітучі суцвіття струшують.

Всі пасинки з пазух листків віддаляються, і залишається тільки головний ствол. Якщо зламалася верхівка, останній пасинок заміщає головний пагін. При досягненні 2-х метрової висоти рослини прищипують (за цей час формується до 11 кистей). Бажано проводити формування кистей.

Добрива

Основну заправку роблять восени - це складає близько 70% мінерального живлення (Р, К). Заправка калійними добривами здійснюється K2SO4 до 20-25 кг / га, при високій pH цю дозу можна збільшувати. Навесні, при посадці, дають стартове добриво (монокалійфосфат і аміачну селітру 300 кг / га). При такій схемі протягом 3-4 тижнів рослини не підживлюють.

Система удобрення повинна базуватися на аналізі грунту і враховувати стадію розвитку рослини і погодні умови. Орієнтовно для отримання 20 кг/м.кв. готової продукції необхідно внести в грунт теплиці (з розрахунку на га) 40-60 т гною, 600-800 кг селітри (аміачної та / або калійної), 300-500 кг суперфосфату і близько 100 кг калімагнезія. Або по д. в.: N 250-300, P2О5 100-150, K2О 150-200 кг / га.

Щоб не допустити появи ознак кальцієвої недостатності (вершинної гнилизни) проводять листову підгодівлю розчином кальцієвої селітри (25 г/10 л води), три рази поспіль через 4 дні. Фосфору слід приділити особливу увагу на початку розвитку, для утворення кореневої системи, і в період утворення квіток і зав'язі.

Захист від хвороб і шкідників

Найбільш небезпечним захворюванням є фітофтороз. З шкідників великої шкоди завдають совки, які за короткий проміжок часу можуть знищити більшу частину врожаю.

Для боротьби з хворобами і шкідниками використовуйте препарати, зареєстровані в вашому регіоні. Щоб отримати більш детальну консультацію по препаратах звертайтеся до фахівців із засобів захисту рослин.

Полив

Поливна норма залежить від вологості і температури навколишнього середовища, а також пори року. Рослина перші 2-3 тижні після пересадки поливати не рекомендується. Вологи, вилитої при посадці, достатньо для початку росту і розвитку рослини. Важливо щоб вологість грунту в різні періоди вегетації була наступною: під час і після висадки розсади - 80-90%, під час цвітіння - 70-75%, перед збором врожаю - 80%, під час збору врожаю - 75-85%. Цього найлегше добитися при використанні крапельного зрошення. В залежності від пори року кратність поливів може бути від одного разу на 1-2 дня до 2-х разів на день.